Álláshirdetés olvasása lézer fókusszal. Hogyan segíti a lényeglátás a sikeres elhelyezkedésedet? Mire figyelj, amikor legközelebb álláshirdetést olvasol?

Az álláskeresés sikere a részletekben rejlik. Sokan például pont úgy legyintenek a hirdetések végig olvasásának metódusára, mint egy általános szövegértési feladatra. „Olvasni mindenki tud, nem igaz?” – kétségtelen, de az értő olvasás készsége sajnos mégsem mutatkozik meg a legtöbbeknél.

A cikkből viszont megtanulhatsz lézer fókusszal olvasni, elemezni és tudatosan felhasználni bármilyen álláshirdetést. Mindez extra lökést adhat az elhelyezkedésed folyamatát tekintve!

Miért fontos, hogy lézer fókusszal olvass álláshirdetéseket?

Hiszed vagy sem, a legtöbb álláskereső csak felületesen futja át a kiszemelt pozíciók leírásait. Pár másodperc alatt scannelik a szöveget, és már küldik is a szokásos sablon jelentkezést.  De hiába bíznak a nagy számok törvényében, mindez végül a „sokat markol, keveset fog” tipikus esetéhez vezet. 

Pedig egy álláshirdetés olyan, mint puska a dolgozatíráshoz. Annyi a feladatod, hogy megtanulj a lényegre összpontosítani. Így nyitott könyv lehet előtted, hogy mit keres a munkáltató, és alig néhány jelentkezés után megtelhet a naptárad állásinterjú meghívókkal.

Mire figyelj először, amikor álláshirdetést olvasol?

Nem kell mindent végig olvasnod az elsőtől az utolsó betűig. Első körben fusd át a leírtakat, majd tedd fel és válaszold meg magadnak a kérdést: „Ez olyan munka, ami passzol a karrier céljaimhoz, amit szívesen csinálnék?”

Igen válasz esetén érdemes külön mappába vagy dokumentumba lementeni magadnak azokat az álláshirdetéseket, amiket megpályázol:

  • hogy megjelölhesd a lényeges részeket;
  • hogy jegyzetelhess, ötletelhess a jelentkezésed kidolgozásához;
  • hogy később, az állásinterjúra történő felkészülésednél is meglegyenek a leírtak.

Ezután következhet az újabb körös olvasás, ezúttal a lényeges részekre koncentrálva. Készülj fel rá, hogy a keresett információknak csak bizonyos részét fogod egyértelműen megtalálni. A többihez olvasnod kell a sorok között.

Mi az, amit a munkáltató elvár az ideális jelölttől?

A munkáltató nem szeretné vesztegetni az idejét, ezért kerek-perec meg fogja adni az álomjelölttel szemben támasztott kritériumokat:

  • Tapasztalatok: korábban betöltött releváns munkakörök, ahol hasonló feladatokat láttál el.
  • Hard skillek: program, szoftver ismerete (pl. Python), munkához szükséges specifikus tudás (pl. targonca kezelő jogosítvány).
  • Soft skillek: személyiségjegyek (pl. precizitás), munka metódus (pl. precizitás), illeszkedés a csapathoz (pl. nyomástűrés).
  • Végzettség: elvárt végzettségi szint (pl. master degree), specifikus oklevél megléte (pl. mérlegképes könyvelő).

Cél, hogy az önéletrajzod és a kísérőleveled kapásból tükrözze, hogy megfelelsz a leírtaknak. 

Nem kell ugyebár a legalkalmasabb jelöltnek lenned. De fontos, hogy a munkáltató ezt gondolja rólad!

Mik azok a sorok között megbúvó főbb prioritások?

Kulcsszó alatt ebben a kontextusban olyan kifejezéseket értünk, amelyek fontos munkaköri feladatokat, követelményeket, készségeket, prioritásokat írnak le. A te feladatod,

  • hogy megpróbáld kiszúrni ezeket a kulcsszavakat;
  • majd célzottan beépíteni őket a pályázati anyagodba;
  • ezáltal tükrözheted a munkáltató által megfogalmazott követelményeket;
  • így a túloldalon azt érezhetik, hogy „Végre, talán itt a mi emberünk!”

Tegyük fel példaként, hogy a hirdetésben megfogalmazott egyik feladatkör a következő:

“Az ideális jelölt folyamatosan közreműködik a termeléstervezési, logisztikai és rendelésteljesítési folyamatok optimalizálásában és hatékonyságnövelésében”.

Ebben az esetben a “termeléstervezés” vagy a “rendelésteljesítés” kulcsszavakat érdemes kiemelni, majd pedig felhasználni.

Hogyan hasznosítsd a tudatos olvasás erejét az álláskeresésed egyes fázisában?

Látványosan javulhatnak a sikeres elhelyezkedésed esélyei, amint megtanulsz tudatosan, lézer fókusszal olvasni álláshirdetéseket. Sőt, még könnyebbé is válik a folyamat, hiszen a kiszemelt pozíció leírása sorvezetőt ad a pályázati anyagod szerkesztéséhez. 

Több száz sikeres CV Shark álláskereső tapasztalatai alapján a munka javasolt sorrendje a következő:

  • Olvasd át dióhéjban a hirdetést.
  • Döntsd el, hogy jelentkezel-e.
  • Olvasd újra és elemezd alaposan a leírást.
  • Emeld ki a pályázatodban a munkáltató által elvárásként megfogalmazott készségeket, tapasztalatokat, tulajdonságokat, amelyek igazak rád.
  • Használd a jegyzeteidet az állásinterjúra való felkészülésnél is.

De ha úgy érzed, előbb az álláskeresésed koncepcióját és cselekvési tervét lenne jó összerakni, arra is van megoldásunk. Kattints ide és foglalj időpontot egy stratégiai beszélgetésre.