Öt lépéses, bizonyítottan bevált, önéletrajz gyorstalpaló, amivel a CV-d a legtrükkösebb szoftverek elleni akadályokat is sikerrel veheti.

Kis lépés az önéletrajzodnak, nagy lépés az álláskeresésednek. Könnyen lehet, hogy álmaid állásához a toborzási szoftverek szűrőin át vezet az út. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a pályázatod készen álljon a kihívásra és ne bukj el az első adandó alkalommal.

A cikkből megismerheted a CV Shark álláskeresők bevált 5 lépéses módszerét, amit ha követsz, akkor a CV-d a legvérmesebb szoftveres szűrőkön is gond nélkül átmehet. Vágjunk is bele!

Mik azok a toborzási szoftverek és hogyan szabotálhatják a jelentkezésed?

Automatizált szoftveres megoldások, amelyeket nagyszámú önéletrajz gyors szortírozására terveztek. Angolul applicant tracking system (röviden ATS) néven hívják őket. Feladatuk, hogy kiszűrjék a beérkező önéletrajzokat, ezáltal tehermentesítsék a toborzási szakembereket

Minél több munkatárs felvételére van szükség egy cégnél, annál több kapacitást igényelhet a toborzás feladata. Ezért a munkáltatók egyre nagyobb hányada invesztál a különféle toborzási szoftverek alkalmazásába.

Ha komolyabb szervezetnél akarsz megcsípni egy ígéretes pozíciót, a pályázatodnak muszáj túljutnia az esetleges szoftveres rostáláson. Ellenkező esetben anélkül bukhatsz el, hogy emberi kézbe kerülne a jelentkezésed.

Hogyan lehet az önéletrajzod „ATS-kompatibilis”?

Először is meg kell érteni a toborzási szoftverek működési mechanizmusát. A program olyan alapvető információkat keres a pályázatodban (pl.: munkaköri tapasztalat, végzettség, kulcs kompetenciák), amelyek megfelelnek a neki megadott prioritásoknak.

Minél több az egyezőség a pályázatodban, annál jobbak az esélyeid. Fontos viszont, hogy nem elég a kulcsszavakat csak úgy bemásolni. 

Legtöbbször az álláshirdetésben felsorolt a követelménylista kulcsszavai a mérvadók.

Szisztematikusan kell integrálnod őket a pályázati anyagodba, hogy a szöveg kerek-egész történetté álljon össze rólad, mint iparági főnyereményről. Lássuk az ide vezető lépéseket!

Így tuningold fel az önéletrajzod a toborzási szoftverek szűrőivel szemben

5 kulcsfontosságú lépésen kell végig menned, ha ellenállóvá szeretnéd tenni az önéletrajzod akár a legvérmesebb szoftverek ellen is. 

1. lépés: Használj egyszerű önéletrajz sablont

Korábban is megírtuk már, hogy a kreatív önéletrajznak a kukában a helye. Ha sikeresen túl szeretnél jutni a toborzási szoftverek szűrin, akkor válassz minél egyszerűbb CV-sablont. Csilli-villi fejlécek és láblécek, grafikonok, képek vagy egyéb grafikai elemek nélkül. 

Cél, hogy megkönnyítsd az ATS számára a tartalom beolvasását. Kerüld a túlzsúfoltságot és csak olyan információkat hagyj az anyagodban, amelyek relevánsak a jelentkezésed szempontjából. 

2. Adj egyértelmű alcímeket

Használj egyértelmű, jól kivehető alcímeket, amiket a szoftver könnyen be tud olvasni, mint például: 

  • Szakmai tapasztalat
  • Eredmények
  • Végzettség stb.

3. Tükrözd az álláshirdetésben szereplő kulcsszavakat

Az egyik, ha nem a legfontosabb lépés az álláshirdetésben szereplő kulcsszavak célzott beépítése. Néhány ökölszabály ehhez:

  • minél többször szerepel egy kulcsszó a hirdetésben, annál relevánsabb;
  • minél előrébb szerepel az álláshirdetés szövegében az adott kulcskifejezés, annál fontosabb lehet a munkáltató szemszögéből.

Fontos továbbá a szavak egyezősége is. Mivel az ATS-robotok általában pontos egyezéseket keresnek, ezért célszerű ugyanabban az alakban beépítened minden kulcsszót, ahogy a hirdetésben szerepel.

4. A betűtípus és betűméret is számít

Fókuszálj a szabványos, egyszerű, könnyen olvasható betűtípusokra, mint például az Arial, Calibri, Times New Roman és Garamond. Kerüld a kreatív, művészi betűtípusokat.

Betűméret tekintetében a törzsszöveghez 11 vagy 12 pontos, a címekhez pedig 14-16 pontos betűméretet használj. Bár a félkövér, dőlt betűs és aláhúzott formátum használata nem korlátozott, csak akkor használd, ha egy-egy szövegrészt ki szeretnél emelni.

5. Mentés a megfelelő formátumban és elnevezéssel

Mindig nézz utána, hogy a munkáltató milyen formátumban kéri az önéletrajz küldését. A biztonság kedvéért fel is hívhatod őket, ha nem találsz erre vonatkozó információt. Általában a PDF formátum előnyösebb lehet, mivel a .doc vagy .docx formátumban mentett dokumentumok elveszíthetik a formázásukat, és nehezen olvashatóvá válhatnak.

Mentésnél használj olyan megnevezést, amit egy szoftver és egy recruiter is könnyen osztályozni tud. Például az Erdossy_Gellért_oneletrajz, vagy ehhez hasonló formátum megfelelő lehet.

Hogyan ellenőrizheted, hogy az önéletrajzod ATS-barát-e?

A legjobb teszt, ha sorra kapod az állásinterjú meghívókat. Alternatív megoldásként használhatod a mesterséges intelligenciát (AI):

  • például beillesztheted a teljes önéletrajzod a Chat GPT-be, és megkérheted a programot, hogy ellenőrizze a toborzási szoftvereknek való megfelelést;
  • akár azt is kérheted az AI-tól, hogy a kiszemelt álláshirdetés alapján tegyen javaslatokat a releváns kulcsszavakra.

Lényeg, hogy semmiképp ne akadj fenn az ATS-szűrőkön. 

Persze ez csak az első próbatétel álmaid állásának megszerzéséhez. Ha minden akadályt sikerrel szeretnél abszolválni, kőkeményen megalapozott stratégiai megközelítésre lesz szükséged. Csak egyetlen kattintás, és szívesen leszünk a partnereid ebben!