Kell-e lakcím az önéletrajzra?

Ha megkérdezném, hogy feltünteted-e a lakcímed az önéletrajzodban, akkor talán azt válaszolnád, hogy igen. De elgondolkodtál már azon, hogy ez a művelet talán mégsem annyira természetes? Számba vetted már annak a lehetőségét, hogy az önéletrajzodban való lakcímmegjelölés nem javítja, hanem rontja az álláskeresési esélyeid?

Lássuk, mi az igazság az önéletrajz lakcím kérdésben!

Kevés esetben érdemes feltüntetned a lakcímed az önéletrajzodban

Az utóbbi időben több ügyfelem is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy mi a véleményem az önéletrajzban feltüntetett lakcímmel kapcsolatban?

Egy korábbi podcastomban már beszéltem neked arról, hogy mik azok az önéletrajz hibák, amiket nem érdemes elkövetned, amikor megpályázol egy állást.

Azonban azt is fontos részletesen taglalni, hogy mit kell kezdened az olyan – elsőre talán lényegtelennek tűnő – részletekkel, mint például a lakcímed feltüntetése. A tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbben megjelölik a lakcímüket az önéletrajzukban és ezzel bizony lehetnek problémák.

A legtöbb esetben teljes mértékben felesleges feltüntetned a lakcímed, amikor jelentkezel egy állásra.

Tegyük fel, hogy vidéki lakosként megpályázol egy budapesti pozíciót. A toborzók jellemzően kiszűrik azokat a jelentkezőket, akik nem budapesti lakcímet adtak meg az önéletrajzukban. Ezzel máris elvesztetted minden esélyed az adott pozíció betöltésére, pedig a szakmai kompetenciádról és a személyiségjegyeidről még nem is volt alkalmad tanúbizonyságot adni.

Bár amerikai filmekben sokszor látni, hogy a főszereplők hosszú órákat utaznak a munkahelyükre, Magyarországon még nem vetette meg a lábát az a munkahelyi kultúra, amely lehetővé teszi a más városból érkezők tömeges foglalkoztatását. Valamiért szkeptikusan állunk hozzá ennek megvalósíthatóságához.

A munkáltatók sokszor komoly veszélyt látnak abban, ha valaki távolról ingázik. Az a feltételezés pedig, hogy egy ingázó munkavállaló nagyobb eséllyel szánja rá magát a váltásra nem alaptalan.

önéletrajz lakcím

Sokkal könnyebben hagyunk ott egy munkahelyet, ha naponta órákat áldozunk az életünkből az utazásra.

Természetesen nem arról van szó, hogy ha rákérdeznek, tagadd le a lakhelyed. Viszont semmi esetre sem érdemes magad alatt vágnod fád, és kérdés nélkül beleírni ezt az infót önéletrajzodba, mintegy megcsáklyázva a saját sikeres pályázatodat.

Nem tudhatod, hogy az adott munkáltató mennyire kezeli rugalmasan a kérdést. Lehet, hogy kizárólag szakmai kompetenciák alapján hozza meg a döntéseket, de az is lehet, hogy egy korábbi negatív tapasztalat miatt már nem vállalja be azt a rizikót, hogy valaki nagy távolságról járjon be dolgozni.

A Dr. Újszászi Bogár Lászlóval készített podcast interjúm meggyőzési technikák alkalmazásával foglalkozik, és részletesen bemutatja az agy döntéshozatali mechanizmusának működését. Sajnos nem csak egyszerűsítünk a döntések meghozatalakor, hanem előszeretettel részesítjük előnyben a múltbeli tapasztalatokat is.

Így nem meglepő, hogyha egy munkáltató már 1-2 alkalommal megégette magát ingázó munkavállalókkal, akkor jövőben kifejezetten kerülni fogja, hogy valaki olyat alkalmazzon, aki távolról járna be dolgozni.

Helybéliként sem feltétlenül jó ötlet a lakcímmegjelölés

Sokan azt gondolják, hogy abban az esetben nem származhat hátrányuk a lakcímükből, ha a munkavégzés helye történetesen megegyezik a tartózkodási címükkel vagy az állandó lakhelyükkel. Ez azonban tévedés lehet.

Egy adott nagyvárosban is vannak olyan távolságok, melyek megtétele napi 2-3 órás utazást jelenthet. Budapest külső kerületeiből, egy agglomerációs településről egy belső kerületbe – vagy éppen fordítva -, bizony hosszú ideig tarthat a bejutás. A döntéshozókban ilyenkor mindig felmerül a kérdés, biztosan bírod-e majd az utazást? Ez szintén befolyásolja a kiválasztás eredményét.

Ha a toborzó azt látja, hogy a leendő munkahelyed több mint két órányira lenne a lakhelyedtől, akkor elképzelhető, hogy inkább egy olyan jelölt mellett teszi le a voksát, aki tartózkodási helyéből adódóan könnyebben be tud járni az adott munkahelyre.

Véleményem szerint Magyarországon többnyire felesleges és kártékony megadnod a lakcímed. Ebből ugyanis leginkább csak hátrányod származhat. Nem érdemes teret adnod a negatív diszkrimináció lehetőségének.

Ha tehát nem szeretnéd, hogy a karrieredet döntően befolyásoló végleges döntés a lakcímed hatására megfogalmazott előítélet fényében szülessen meg, kerüld a lakcímmegjelölést az önéletrajzodban!

Felnőtt, felelősségteljes emberként el tudod dönteni, hogy vállalod-e a bejárás fáradalmait vagy sem. Nem tedd lehetővé, hogy más hozza meg ezt a döntést helyetted!

Mit tegyek, ha a pályázati kiírás szerint kötelező megadnom a lakcímem?

Valóban léteznek olyan álláshirdetések, melyekben kifejezetten kérik a jelentkezőket, hogy adják meg postai elérhetőségüket és/vagy lakcímüket. Ebben az esetben sajnos nem tudsz mást tenni, ha eséllyel szeretnél pályázni, mindenképpen fel kell tüntetned a lakhelyedet.

Viszont ebben az esetben sem vagy teljes mértékben a döntéshozó előítéleteire bízva. Ha a munkáltató kifejezett kérése, hogy megjelöld a lakcímed az önéletrajzodban, mindenképpen tüntesd fel a költözésre való hajlandóságot is. Ezzel jelentősen növelheted a saját esélyeid.

Mi a helyzet, amikor külföldre jelentkezel?

Nem minden esetben igaz, hogy a lakcímed feltüntetése hátrányt jelent a pályázatodra nézve. Ha ugyanis külföldre jelentkezel, mindenképpen azt javaslom, foglald bele az önéletrajzodba a lakcímed is! Persze kizárólag akkor, ha már rendelkezel külföldi lakcímmel vagy értesítési címmel.

Fontos hangsúlyoznom, nem kell életvitelszerűen ott laknod, elég ha látják, van egy postacím, amelyen elérnek az adott országban.

Vegyünk egy példát!

Rómában pályázol meg egy állást. Értelemszerűen még nem rendelkezel római albérlettel, mégis fel tudsz tüntetni egy valós római levelezési címet a jelentkezésedben, ahol ha közvetetten is, de elérhető vagy. Át tudják venni a küldeményeid, illetve jelezni tudják feléd, ha valamilyen formában kerestek. Máris előnyben vagy azokkal a pályázókkal szemben, akik nem rendelkeznek levelezési címmel az adott országban – esetünkben Olaszországban.

Ezenfelül érdemes szerezned egy külföldi SIM-kártyát is, még a jelentkezésedet megelőzően. Ha ugyanis elérhető vagy egy a célországban használatos telefonszámon, akkot jóval több esélyed van azoknál, akik kizárólag külföldi elérhetőségekkel rendelkeznek.

Mondanom sem kell, hatalmas előnyt jelent a kiválasztás szempontjából, ha azt gondolják a döntéshozók, hogy te már a célországban tartózkodsz.

Ez azért fontos, mert így a munkáltató nem kezd el azon aggódni, hogy esetleg meggondolod magad, és mégsem akarsz kiköltözni. Törekedj arra, hogy a cég számára minél biztonságosabb döntésnek bizonyuljon a kiválasztásod, és hidd el, a várt siker nem marad el!

Ha megfogadod a fenti tanácsaim, máris előnybe kerülsz azokkal a külföldről pályázókkal szemben, akik nem törődnek ezekkel a látszólagos apróságokkal – márpedig rengetegen nem fordítanak erre kellő figyelmet.

Önéletrajz lakcím kérdés – összefoglalva mindaz, amit tudnod kell

Az önéletrajzban feltüntetett lakcím az esetek többségében nem jó ötlet, ha Magyarországon pályázol. A sportszakma úgy fogalmazza meg ezt a szituációt, hogy “csak elveszíteni lehet”, lévén jól sosem jöhetsz ki belőle. A legjobb esetben is maximum semleges hatással lesz a jelentkezésedre, de többnyire inkább negatívan befolyásolja annak végkimenetelét. Ez alapján tisztán látszik, hogy az önéletrajzodra is teljes mértékben igaz a mantra:

Ami nem ad hozzá, az elvesz belőle.

Ha azonban külföldi munkát pályázol meg, mindenképpen azt javasolom, hogy még az aktív álláskeresést megelőzően gondoskodj egy a célországban elérhető levelezési címről és SIM-kártyáról, ezeket pedig tüntesd fel az önéletrajzodban! Így teljesen más megítélés alá eshetsz és máshogy fogják kezelni a jelentkezésedet.

CV Shark Önéletrajz Sablon

Egyedi önéletrajz sablonnal dolgozom. Ha még nincs meg, akkor töltsd le innen: