Ez tipikusan az az állásinterjú kérdés, amit a legtöbben úgy próbálnak megválaszolni, hogy egy gyengeségnek álcázott erősségről beszélnek. Ez azonban nem jó stratégia. De akkor mégis mi működik?

A mai podcastban részletesen kielemzem, hogy hogyan érdemes ennek a kérdésnek nekifutni. Megmutatom, hogyan beszélj a gyengeségeidről, úgy, hogy közben végig a kezedben tartsd az irányítást.

Örökzöld kérdésről van szó, de biztos vagyok benne, hogy tudok újat mondani. Hallgass bele!

Kezdjük azzal, hogy a kérdés milyen formában fordulhat elő.

Többfajtaképpen is fel szokták tenni, de az alábbiak a leggyakoribbak:

  • Mit tartasz a legnagyobb gyengeségednek?
  • Mit tartasz a legnagyobb hibádnak?
  • Beszélj a hibáidról, gyengeségeidről!
  • Sorold fel a legnagyobb gyengeségeidet és hibáidat!
  • Van-e olyan gyengeséged vagy hibád, ami esetleg hátráltathat a munka elvégzésében?
  • Van olyan gyengeséged, amiről tudnunk kell, mielőtt alkalmazunk?
  • Mit neveznél meg a legnagyobb gyengeségednek, ami tényleg gyengeség és nem rejtett erősség?

A legtöbben rettegnek attól a pillanattól, amikor az interjún erre a kérdésre kerül a sor. Az erősségekről még mindenki könnyebben tud beszélni. De a gyengeségekről…az már más tészta.

Miért olyan nehéz ez a kérdés?

  • Ha ”túl” őszinte vagy akkor bukhatod a pozíciót. Hiszen ha valamilyen olyan rejtett hiányosságra tereled az interjúztató fókuszát, ami eddig elkerülte a figyelmét, de az állás betöltés szempontjából fontos…akkor bizony könnyen megváltozhat a rólad kialakult kép. És általában sajnos nem pozitív irányba. Félre ne érts, nem azt mondom, hogy hazudj, de erről majd később.
  • Ha pedig látványosan vetítesz, nem a kérdésre válaszolsz, viccet csinálsz belőle, hazudsz vagy nem viselkedsz profiként, akkor szintén elbukhatod a szimpátiát és bizalmat. És ugyanaz lesz a végeredmény, vagyis nem fognak alkalmazni.

Most akkor mégis mit kellene csinálnom?

Pontosan erről szól a podcast. Végig is olvashatod, de ezt érdemes lenne most meghallgatnod. Mert tényleg jól sikerült.

Elmondom hogyan válaszolj őszintén (átlátszó hazugságok és nevetséges félrebeszélés nélkül), úgy, hogy mindeközben pozitív üzenetet kommunikálsz és végig uralod a helyzetet.

Jól hangzik?

Csapjunk is bele a közepébe.

Hogyan fog felépülni a mai epizód?

Amivel kezdek:

Rossz és még rosszabb válaszok

Ahogy már említettem, a podcastot magával a címben szereplő kérdéssel és az álláskeresők erre adott leggyakoribb válaszaival indítom. Nem csak felsorolom a rossz válaszokat, hanem azt is elmondom, hogy mi a baj velük.

Beszélek arról, hogy miért NEM célszerű gyengeségbe rejteni egy erősséget, mint ahogyan azt sokan teszik. Elmondom, hogy mik azok a trükkök és praktikák, amik már nem működnek. Elmondom, hogy miért látnak át ezen az interjúztatók. Továbbá bemutatom, hogy mik azok az ordítóan rossz válaszok, amiket messze érdemes elkerülni.

Az általános megközelítés, ami nem mindig működik

A második részben azokról a stratégiákról beszélek, amik bár logikusnak tűnnek, mégis kockázatot rejtenek magukban. Elmondom, hogy ezekkel az interneten található tanácsokkal mi a baj és milyen veszélyei vannak, ha szóról szóra követed őket.

Például, a legáltalánosabb sablon válasz, amit szoktak javasolni a következő: múltbeli gyengeségedről beszélj, aminek meglétét tudatosítottad, és az évek során konzekvens cselekvéssel sikerült felülkerekedned rajta. Ma pedig már inkább erősségként tekintesz vissza a korábbi gyengeségedre. Azt kommunikálod, hogy olyan ember vagy, aki hajlandó szembe nézni a hibáival és időt, energiát, (esetleg pénzt) sem sajnálva tesz azért, hogy jó irányba változzon. Ha a példát sztoriba és kontextusba helyezve mutatod be, és egy közelmúltbeli sikerélménnyel is megspékeled, akkor már igazi főnyereménynek tűnik a válasz.

Szerinted is jól hangzik igaz? Tökéletes válasznak tűnik?

Annak tűnik, de sajnos, nem az.

Ha keményebb interjúztatókkal állsz szemben, akkor nem a hollywoodi forgatókönyv szerint fog folytatódni az interjú és nem ugranak a következő sablon kérdésre.

E helyett jó eséllyel meg fogják köszönni a sztorit és esetleg kedves szavakkal nyugtázzák is a sikeredet, majd megkérik, hogy beszélj valamilyen olyan gyengeségedről vagy hibádról, amit még nem oldottál meg és jelenleg is fennálló probléma.

Ha erre nem készültél, akkor komoly bajban leszel. Verejtékezés, pánikhangulat, bukás. Nem fogsz jól kijönni belőle.

Szerencsére van megoldás. A podcast harmadik részében el is mondom, hogy mi az.

Így urald a helyzetet és hozd ki a legtöbbet a válaszodból

Egy letisztult és mindenki által végrehajtható stratégiát és technikát adok oda neked, ami lépésről lépésre megmutatja, hogy hogyan adj tökéletes választ erre a kérdésre. Ha követed ezt a módszert, akkor végig uralni fogod a szituációt és nem csúszhat ki a kezed közül az irányítás egy pillanatra sem.

A következő lépéseket részletezem a podcastban:

  • Készíts listát az állás betöltéséhez szükséges készségekről, skill-ekről
  • Készíts listát a saját erősségeidről, gyengeségeidről
  • Egy olyan gyengeségedről vagy hibádról beszélj, ami nem kritikus fontosságú az állás betöltése szempontjából
  • Olyan probléma, kihívás legyen, ami még nem oldódott meg teljesen, de már elkezdtél dolgozni rajta
  • Helyezd el kontextusban, sztoriban
  • Legyen jövőbeli célod, aminek megvalósulása konkrét és mérhető
  • Mutasd be, hogy eddig milyen kézzelfogható eredményeket értél el
  • Pozitív üzenetet kommunikálj

A konkrét példákért hallgass bele a podcastba. Nagyon részletesen kifejtek mindent. Ha mégse lenne elég vagy valami nem érthető, akkor kérlek kérdezz.

Ez a podcast gyakorlatiasabb, mint eddig bármikor

Nemrég kaptam egy visszajelzést, hogy nincs elég hús-vér példa. Szerintem sikerült változtatnom ezen és a jövőben is tartom magam ehhez az irányvonalhoz.

Ez a mostani podcast minden bizonnyal az eddigi leggyakorlatiasabb epizód lett. Ezt nektek köszönhetem. Azért lett ilyen, mert így kértétek. Rólatok szól, írjatok és változtatok. Ugyanúgy, ahogy a téma sem lett volna feldolgozva, ha nem érkezik be a kérdés. Köszönöm.

Podcast jegyzetek:

Itt tudsz feliratkozni a YouTube csatornámra:

https://www.youtube.com/c/cvshark

Lájkolj facebookon és akkor garantáltan nem maradsz le semmiről:

https://www.facebook.com/cvshark.hu

Bátran írj ha azt szeretnéd, hogy a következő podcast a te kérdéseddel foglalkozzon!

Ha fel szeretnél iratkozni a podcastra:

https://itunes.apple.com/hu/podcast/cv-shark-podcast-oneletrajz/id1190656514

Szerezd meg a leghatékonyabb interjú utáni follow-up technikát ide kattintva: