Mit mondj magadról állásinterjún, ha a bemutatkozásoddal a lehető legjobb első benyomást szeretnéd elérni? Mi a nyerő bemutatkozás formulája, amit sikerrel alkalmazhatsz?
„Mesélne nekünk magáról néhány mondatban?” – az állásinterjúk jelentős része ezzel a kérdéssel kezdődik. Sok jelölt mégis már ezen a ponton elbukik. Azért, mert a bemutatkozás átlagos, így átlagos jelöltnek gondolják őket. Ez pedig ritkán szokott állásajánlatot érni.
De mégis mi a nyerő bemutatkozás képlete állásinterjún? Hogyan érdemes megválaszolni a nyitó kérdést, ha mindent elsöprő első benyomást szeretnél és fel akarod kelteni az interjúztató(k) figyelmét? Ehhez adunk konkrét formulát a cikkben.
Miért a bemutatkozás az egyik, ha nem a legtrükkösebb állásinterjú kérdés?
Mert a legtöbben nem készülnek fel rá külön, ahogy ebben a CV Shark podcast epizódban is részletezésre került. Az álláskeresők többsége azzal a prekoncepcióval vág bele egy-egy állásinterjúba, hogy „magamról beszélni úgyis tudok”.
Holott a tét óriási! A válaszod minőségén múlik a rólad kialakított első benyomás. Nem mindegy, hogy untatod, vagy lázba hozod-e az interjúztatót. Valójában ez a kérdés a belépő ahhoz, hogy érdemben elkezdődhessen maga az állásinterjú.
Kőkeményen ki kell gyúrni magad „bemutatkozásból” is. Főleg, ha nem szeretnéd eleve vesztes pozícióból indítani életed legfontosabb felvételi beszélgetését és ha a nyerő első benyomás a cél.
Ha átlagos a bemutatkozásod, legfeljebb átlagos jelöltnek fognak gondolni és átlagos lesz az egész állásinterjú
A középszer édeskevés, ha egy az átlagnál magasabb pozíciót szeretnél megcélozni. Itt és most felejtsd el a semmitmondó tucat bemutatkozó szövegeket, ha tényleg komolyan gondolod az álláskeresést.
Ehelyett érd el, hogy már az első mondataidra felkapják a fejüket! A bemutatkozásod hallatán legyen egyértelmű, hogy rád igenis érdemes odafigyelni. Tűnj kapásból ígéretes, érdekes, izgalmas jelöltnek. Ne feledd, hogy a bemutatkozásoddal is önmagadat értékesíted.
„De mégis mit mondj, ha az átlagnál jobb bemutatkozást szeretnél?
Ez a millió dolláros kérdés. Máris mutatjuk rá a kézenfekvő választ.
Állásinterjú nyerő praktikája, az álláskeresők 99%-a mégsem csinálja
Ha a nyerő bemutatkozás „képletét” keresed, arról kell kommunikálnod, amire az interjúztató kíváncsi. A jó hír az, hogy a prioritásai nyitott könyvként lehetnek előtted. Csak figyelmesen végig kell olvasnod az álláskiírást és kerek-perec megtalálod:
- az állás betöltéséhez szükséges elvárásokat;
- a feladatkör elvégzéséhez nélkülözhetetlen készségeket;
- a soft és hard skillekre vonatkozó prioritásokat, amiket a munkáltató megjelölt.
Legyen mostantól szokásod, hogy lementesz magadnak minden álláskiírást, amit megpályázol. Ezt a mini-adatbázist később elő tudod venni, amikor interjú meghívót kapsz. Olyan lehet, mintha aduászt tartanál a kezedben.
Brutálisan erős érvelést faraghatsz ez alapján a bemutatkozásodból. Pláne, ha a most következő 3 alappillérre építed fel a válaszodat.
3 kulcsfontosságú elem a bemutatkozás során
1. Támaszd alá, hogy kompetens jelölt vagy a pozíció betöltésére
Reflektálj az álláskiírásban feltüntetett szakmai preferenciákra, a feladatkör részleteire. Biztosítsd a veled szemben ülő(ke)t, hogy tudod, mi kell a pozícióhoz.
2. Hangsúlyozd, hogy érdekel az állás
Minden kétséget kizáróan jelentsd ki, hogy ott akarsz dolgozni. Vigyél lelkesedést a mondandódba. Fejezd ki, hogy a saját karriered szempontjából, továbbá a cég számára is logikus döntés a közös munka.
3. Segítsd elő, hogy kialakuljon köztetek a kémia
Szerethető karakterré kell válnod a hallgatóság szemében, akivel kapcsolatban el tudják képzelni, hogy hétfő reggelente szívesen ülnek le beszélgetni egy kávé mellett.
Világbajnok formula a „mit mondjak magamról állásinterjún” dilemmára
A Operation Dream Job tagjainak már birtokában van az a 6 elemből álló bemutatkozási formula. Minimál felkészülés mellett is lehengerlő első benyomást segít kialakítani számodra, akár a legstresszesebb állásinterjún is.
Mind a 6 elemet nem fogjuk felfedni ebben a cikkben, viszont 3-at transzparensen megmutatunk.
Nincs más dolgod, mint behelyettesíteni a saját válaszaidat. Amikor felteszik neked a „Mesélne magáról?” kérdést, az alábbiakat javasoljuk beépíteni a bemutatkozásodba:
- 1. elem: Azért vagyok itt, mert…
- 2. elem: Azért tartom alkalmasnak magam, mert…
- 6. utolsó elem: Hadd kérdezzem meg, hogy miről beszéljek részletesebben.
Szeretnél még több segítséget kapni a bemutatkozásodhoz?
Tedd fel a kérdéseid kötelezettségmentesen! Megmutatjuk, mit tudsz tenni a nyerő formulánkkal, itt tudsz időpontot foglalni ingyenes stratégiai beszélgetésre!