Ki nem kényszerített hibák és azok elkerülése állásinterjún. Mire figyelj, ha nem szeretnél elesni álmaid állásától olyan tényező miatt, amit elkerülhettél volna?
Volt már olyan, hogy állásinterjú közben, üzleti vagy egyéb versenyhelyzetben neked kedveztek a csillagok, de mégsem jöttél ki győztesen a szituációból? Ha mindez bármiféle külső ráhatás nélkül történt, akkor az úgynevezett ki nem kényszerített hibák fosztottak meg a sikertől.
Ilyesfajta észrevétlen nüanszok állásinterjún is előfordulhatnak. A cikkben megmutatjuk, hogyan kerülheted el őket.
Mik azok a ki nem kényszerített hibák?
Ki nem kényszerített hiba, amikor valaki olyan gikszert vét, amit valójában semmiféle külső körülmény nem indokol. Ha láttál már tenisz meccset, akkor ismerős lehet a fogalom. Ilyen az, amikor egy játékos egymásután kétszer szervál sikertelenül, vagy mondjuk nem üti be az egyértelmű ziccert.
Talán a saját karrieredben is tapasztaltál hasonlót. Készültél, keményen odatetted magad, akár meg is érdemelhetted volna a sikert, de valahogy mégsem jött össze. Így vagy úgy, de a döntő pillanatban elcsúsztál egy banánhéjon.
Lényeges, hogy állásinterjún is előfordulhatnak ki nem kényszerített hibák. Hogy el tudd kerülni őket, ismerd meg az őket kiváltó okokat.
Sorsdöntő pillanatok állásinterjún, amiken elhasalhatsz
Kiélezett helyzetekben gyakran nüanszok döntenek siker és kudarc között. Nemcsak Wimbledonban, az év legfontosabb tenisz döntőjén, hanem akár abban a tárgyalóteremben is, ahol életed legfontosabb állásinterjúján igyekszel meggyőzően teljesíteni.
Sajnos nem ritkán ilyen momentumok okozhatják a veszted, miközben izzadó tenyérrel próbálod a maximumot hozni. Például
De mégis hogyan kerülheted el a ki nem kényszerített hibákat? Két kulcsfontosságú szempontra kell párhuzamosan figyelned. Nézzük meg őket egyenként.
Mentális tényezők, amelyek miatt lábon lőheted magad állásinterjún
Jöhet egy meglepő állítás? Könnyen lehet, hogy a legutóbbi sikertelen felvételi beszélgetésed után nem azért maradtál ajánlat nélkül, mert nem voltál elég jó. Sőt, gyakorlatilag biztosra vehető, hogy alkalmas voltál a pozícióra. Eleve azért hívtak be, mert látták benned a lehetőséget.
A gond az lehetett, hogy nem adtad el magad kellőképpen hatásosan. Magyarul ki nem kényszerített hibát vétettél, mert nem bíztál eléggé a képességeidben. Nem tudtad egy a pozícióhoz puzzleként passzoló csúcsteljesítő imidzsét kelteni, akiről vétel lemaradni.
De nem kell, hogy ez legközelebb is így történjen! Egyes rutinokkal fejleszteni tudod a mentális erőnléted, mint például:
Az egészséges önbizalom, a határozottság, a mentális egyensúly elképesztően fontos egy állásinterjún. Jó hír, hogy a konditermes edzéshez hasonlóan ez az „izomcsoport” is fejleszthető.
A ki nem kényszerített hibák elkerülésének másik kulcsa állásinterjún
Hogy maradjunk a sport analógiájánál, gyakran mondják, hogy egy jó csapatnak szerencséje is van. Viszont elfelejtik hozzátenni, hogy a szerencse annak kedvez, aki tesz érte. Sikeres és sikertelen interjúzó között is gyakori vízválasztó, hogy ki mennyi időt-energiát fektet a felkészülésbe.
A felkészülés tehát a ki nem kényszerített hibák elkerülésének másik döntő faktora. A mentális erőnléted mellett a felkészültségednek legalább akkora súlya van. Értelemszerűen itt is bőven van lehetőség a fejlődésre olyan rutinokkal, mint például:
Állásinterjú vérprofin, ki nem kényszerített hibák nélkül
Borítékolható, hogy sorsdöntő pillanatok mindenképp lesznek, bárhová is mész interjúra. De ha alaposan felkészülsz és trenírozod magad mentálisan, akkor a magad javára fordíthatod a döntő momentumokat.
Sőt! Akár velünk is végig csinálhatsz egy teljeskörű „edzésprogramot”: