Gondolkoztál már azon, hogy milyen vezető vagy/lennél?

Ungvári Péter, az Onlife társalapítójával most megvizsgáljuk, hogyan válhat valaki hatékony vezetővé, és milyen lépésekkel lehet fejleszteni ezeket a készségeket.

Mi a különbség a vezetők és a menedzserek között?

Gyakran elhangzik a kérdés, hogy van-e különbség vezető és menedzser között. Peter Drucker híres gondolata szerint a vezető az, aki eldönti, hogy mit csináljunk, míg a menedzser felel azért, hogy ezeket a dolgokat jól csináljuk

Egy menedzser a mérhető eredményekre összpontosít. Ezzel szemben egy vezető a hosszú távú sikerek fenntartását célozza. Bár a két szerep közötti határvonal nem éles, mindkettő ugyanolyan fontos az üzleti életben.

A jó vezetés alapelvei

A hatékony vezetés két alapvető feladatra épül:

  • Eredmények elérése: A vezető elsődleges feladata, hogy elérje a szervezet által kitűzött célokat.
  • Az emberek megtartása: A vezetőnek bizalmi kapcsolatot kell ápolnia a munkavállalóival. Hatékony módszer lehet például a rendszeres 1on1 megbeszélések bevezetése.

Hogyan lehet jól meghatározni a célokat?

A céloknak mérhetőnek és időhöz kötötteknek kell lenniük

A SMART célkitűzési módszer (Specifikus, Mérhető, Elérhető, Releváns, Időhöz kötött) alapelvei közül a mérhetőség és az időbeliség a legfontosabb. Emellett érdemes lebontani az éves céljainkat olyan közvetlen, kisebb mérföldkövekre, amelyekre közvetlen ráhatásunk van.

Hogyan válhatsz vezetővé?

  • Az egyik legjobb módja a vezetővé válásnak az, ha jelenlegi pozíciónkban kiválóan teljesítünk. Ezzel bizonyítjuk, hogy készen állunk nagyobb felelősség vállalására.
  • Vegyünk át minél több feladatot a főnökünktől, és vállaljunk felelősséget olyan projektekben, amelyek segítenek felkészülni a vezetői szerepre.
  • Gyakorold az önálló döntéshozatalt és a konfliktuskezelést, hogy készen állj a vezetői szerepben várható kihívásokra.
  • Keress fel egy mentort, aki két-három szinttel feljebb van, és akinek a készségeit példaként tekinted. Fontos, hogy te kezdeményezd és menedzseld a mentorálási folyamatot, hogy neki ne legyen miattad extra teendője.

Mennyire lehetsz őszinte?

A vezetői szerep egyfajta szűrőként is funkcionál. Nem mindig lehetsz teljesen őszinte a csapattal, különösen, ha érzékeny információkat kell kezelned. 

Fontos, hogy mérlegeld, milyen információkat osztasz meg, hogy megőrizd a csapat hatékonyságát, és a szervezeti célokat szem előtt tartva hozz döntéseket.

Mi a tanulság?

A vezetővé válás folyamata élethosszig tartó tanulást és alkalmazkodást igényel.

Az eredményes vezetés alapja az, hogy elérjük a szervezet céljait, miközben biztosítjuk a csapat elégedettségét és megtartását. Ha vezetőként képesek vagyunk a célokat megfelelően meghatározni, hatékonyan kommunikálni és támogatni a csapattagokat, akkor hosszú távon is sikeresek lehetünk.

Ha szeretnéd jobban elmélyíteni vezetői készségeidet és többet megtudni a vezetésről, ne habozz! Kattints ide és foglalj időpontot egy DÍJMENTES stratégiai beszélgetésre.