Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: Apple Podcasts | Android | Google Podcasts | RSS
Iparág és karrierváltás szakirányú tapasztalat nélkül? Lehetséges, de van néhány dolog, amire fel kell készülnöd. Ebben a podcastban segítek újracsomagolni a meglévő szakmai tapasztalataidat és egy teljesen új területen eladni magad. Vágjunk is bele
Miért nem kell megfelelned az álláskiírásnak?
Általában a pályázók félnek olyan állásokat megpályázni, ahol nincs legalább 90%-os egyezés a készségeik/tapasztalataik és az elvárások között. Pedig valójában a vállalatok nem a tökéletes egyezést keresik.
Ha valaki maradéktalanul megfelel az álláskiírásnak és felveszik, akkor valószínű, hogy az alábbi következményekkel kell szembenéznie:
6-12 hónap múlva valószínűleg újra váltania kell, mert túlnő a pozíción és az már nem jelent majd kihívást
fejlődésre közel nulla az esély, hamar unalomba fulladhat a dolog, könnyen demotiválttá, fásulttá válhat
kicsi az esély arra, hogy annyi pénzt ajánlanak, amennyit egyébként képes lenne megkeresni egy komolyabb szakmai kihívás esetén
a cégnek szinte már a szerződés aláírásakor el kell kezdeni keresni az új embert, mert szinte biztos lehet abban, hogy nem hosszútávú megoldás születik
Összegezve: kölcsönösen hátrányos helyzet alakul ki.
Javaslatom: bátran pályázz meg olyan állásokat, ahol mindössze 60-70-80%os egyezés van. Ez az a terület, ahol a legnagyobb pénzt zsákolhatod be és ahol a legintenzívebb fejlődésen mehetsz keresztül.
Továbbá, a cég is jól jár, hiszen bőven lesz fejlődési potenciál a pozícióban – így hosszú távon velük maradsz.
Nem beszélve arról, hogy a cég számára olcsóbb is leszel, mint az, aki mindenben passzol a kiíráshoz.
Mindkét fél jól jár: színtiszta győztes-győztes megállapodás születhet.
Hogyan kerekedj felül azon, hogy nincs szakirányú tapasztalatod?
Abból főzünk, amink van. A meglévő hátteredet és tapasztalataidat kell egy teljesen más megközelítéssel becsomagolnunk és eladnunk a piacon.
Fontos, hogy nem a legjobb nyer, hanem az, akit a legjobbnak hisznek.
Ahogy az iménti gondolatmenetben is láthattad, nem kell tökéletes pályázónak lenned, hogy elnyerd az állást. Csupán egy dologra van szükséged, amit szinte senki sem csinál: meg kell értened a vállalat problémáját/vágyát/félelmét és ezüst tálcán kell tudnod prezentálni a megoldást.
Ez kőkemény értékesítés.
Továbbá, a cég nem feltétlenül csak hard skilleket keres, hanem attitűdöt és hozzáállást is. A hiányzó tapasztalatot egy szupersztár mentalitással tudod pótolni. Olyan emberré kell válnod, aki csúcsteljesítő lesz, aki bármi áron megoldja majd a problémákat.
Nyilván nem leszel érsebész vagy vállalati jogász a lelkesedésed miatt, de például simán megcsíphetsz egy olyan pozíciót, ahol a korábbi tapasztalataid/eredményeid, a lényeglátásod, a józan paraszti eszed, a rátermettséged, a szociális skilljeid, a kommunikációd és az attitűdöd elad.
Ha tudod bizonyítani, hogy egy másik pozícióban, egy másik iparágban már egyszer helyt álltál, az már félsiker. Ahogy sokszor szoktam mondani:
A legjobb indikátora a jövőbeli viselkedésnek a múltbeli viselkedés.
Ha pedig nincsenek extrém eredményeid a múltból, akkor még mindig van lehetőséged megtanulni az értékesítést. Mert egy dolog biztos: eladható vagy. És szerencsére az értékesítés egy olyan készség, ami tanulható.
Egy vonzó eredményorientált pályázati anyag felülírhatja a kiválasztást végző szakemberek eredeti elképzeléseit és interjút érhet. Ott pedig már ugye bármi megtörténhet.
Kérdések, amivel mindenképp készülj, ha iparágváltáson vagy pályaváltáson töröd a fejed
Szinte mérget vehetsz rá, hogy az alábbi kérdéseket valamilyen formában megkapod majd az interjún:
miért most jött el az iparágváltás/szakmaváltás/karrierváltás ideje?
miért szeretnél iparágat/szakmát/karriert váltani?
mi motivál az új területen (amit éppen megpályázol)?
miért fogsz jó munkát végezni (miért higgyek neked)?
Magabiztosan és megnyerően kell tálalnod a sztoridat. Stabil lábakon kell állnia minden részletnek, ha sikerrel szeretnél járni.
Sok sikert kívánok!
